1. Sarımsaklı plajı (Ayvalık)

Ege sahillerinin incilerinden Ayvalık’ta denize girebileceğiniz en güzel plaj Sarımsaklı. Halk plajı olmakla birlikte, 8 km’lik sahil şeridi boyunca çeşitli işletmeler de bulabilirsiniz. Denizi ve sahil şeridi tamamen kumluk. Hatta Türkiye’nin ve dünyanın en mükemmel kumu özelliklerini taşıdığı Dünya Sağlık Örgütü tarafından da belgelenmiş. Sahil 2013 ve 2014’te mavi bayrak da almış. Anlayacağınız bol ödüllü bir plajımız kendisi. Bölgeye en yakın havalimanı Edremit Havaalanı.

2. Kefalos plajı (Gökçeada)

Gökçeada’yı son zamanlarda windsurf ve kitesurf turizmine açan plajdır Kefalos. Burası Kuzey Ege’nin Patarası da derler… Uzun kumluk ve bol rüzgar alan sahili su sporları için oldukça uygundur. Ama yüzmek, denizde uzun saatler geçirmek isterseniz de kimse size hayır demez. Sörf yapanlar sizi rahatsız etmez, aksine izlemek keyiflidir de. Ayrıca buraya gittiğinizde sahil kenarındaki Tuz Gölü’nde çamur banyosu da yapabilirsiniz. Gökçeada’nın tüm sahil kıyıları mavi bayraklıdır. Yazları Gökçeada’ya uçak seferleri yapılmaktadır.

3. Ayazma Plajı (Bozcaada)

Soğuk deniz sevenler için en iyi adres burası. Ayazma Bozcaada’nın en büyük ve en bilinen plajı. Oldukça geniş ve kumluk bir sahili var. Bölgeye Bozcaada merkezinden düzenli olarak minibüs seferleri yapılıyor. Adada motorsikletle ulaşım da oldukça yaygın. Hazır gitmişken bir motor kiralayıp, adayı baştan başa turlayın derim. Bozcaada’ya en yakın havaalanı 56 km. uzaklıkta bulunan Çanakkale Havaalanı. Adaya ulaşmak için Geyikli’den kalkan feribotlara binmeniz gerekiyor.

4. Lara Plajı (Antalya)

Lara, Antalya şehir merkezine 18 km. uzaklıkta yer alıyor. 2 km. uzunluğunda, 45 metre genişliği Lara ince kumdan oluşan bir sahil şeridine sahip. Buranın ince kumu romatizmal hastalıklara iyi geldiği için, yaz aylarında plajda çadır kuranlara sık sık rastlayabilirsiniz. Bölgenin denizi son dört yıldır mavi bayrak alıyormuş. Buraya en yakın havaalanı 15 km uzaklıktaki Antalya Havalimanı.

5. Kaputaş Plajı (Kaş)

Kaputaş plajı Kalkan ve Kaş arasında olup, Kalkan’a 7 km mesafededir. Yol seviyesinden aşağıda olduğu için yürüyerek ulaşabilirsiniz buraya. Sahili kum ve çakıl karışımıdır. Buraya ulaşması her ne kadar zahmetli olsa da, gittiğinizde bu zahmete değdiğini göreceksiniz. Turkuaz mavisi denizi ile ve köpük gibi dalgaları ile insanın aklını başından alır. Bölgede bir işletme bulunmadığı için yanınızda yiyecek götürmeniz iyi olacaktır. Kalkan Koyu’nun tamamı mavi bayrak almaya hak kazanmış. Buraya en yakın havaalanı Dalaman Havalimanı.