Las Nubes demiryolu – Arjantin: Arjantin’in Salta eyaletinde turistik bir gezi treni için servis sağlamaktadır. Bu servis yolu Arjantin’in en kuzey batısındaki Şili sınırı ile Andes dağları arasındadır. Deniz seviyesinden ortalama 4.220 metre yükseklikteki dünyanın en yüksek üçüncü demiryoludur.

Aşk Tüneli – Ukrayna: Klevan aşk tüneli Ukrayna’da en güzel yerlerden biridir. 3 kilometre uzunluğundaki bu demiryolu lif levha üreten bir fabrikaya bağlanır. Günde üç kez çalışan tren fabrikaya ahşap malzeme taşımaktadır. Yol üzerindeki ağaçlar göz alıcı bir güzellikte olup, çiftler ve fotoğraf çekmek isteyenler için oldukça etkileyici. Bu yeşil koridordan geçerken dilek dilerseniz gerçekleşeceği söylenir.

Georgetown demiryolu – ABD: Bu demiryolu Colorado’ya gelen ilk ziyaretçiler için yapılmış olan bir demiryoluydu. Dönemi için bir mühendislik harikası olarak kabul edilmektedir. 1899 yılında yolcu taşımacılığına kapatılan demiryolu 1938 yılına kadar yük taşımacılığında kullanıldı. 600 metrelik bir yüksekliğe ulaşan bölümleriyle şeytan kapısı yüksek köprüsü tekrar onarılarak 100. yıl dönümünde tamamlanmıştır.

Landwasser Viyadüğü – İsviçre: Dağlık ve zorlu koşullara sahip olan İsviçre’de seyahat etmek oldukça zordu. Tüm bunları aşmak için cesur tasarımların yapılması gerekiyordu. 1902 yılında inşa edilen İsviçre Landwasser viyadüğü dünyanın en ünlü demiryollarından biridir ve İsviçre’nin turistik tanıtımlarında da görülür.

Napier – Gisborne demiryolu – Yeni Zelanda: Bu demiryolu Gisborn hava alanı pistinden geçtiğinden benzersiz bir demiryoludur. Trenler pistten çapraz bir şekilde geçtiklerinden kule ile sürekli irtibat halindedirler.

Maeklong Pazar demiryolu – Tayland: Maeklong gıda pazarı tren rayları üzerinde kurulmaktadır. Her gün, gün içinde bir kaç defa pazarcılar tezgahlarını ve malzemelerini geri toplamak zorundalar.

Trans Sibirya demiryolu – Rusya: Trans Sibirya demiryolu dünyanın en uzun demiryoludur. Rusya’nın uzak doğu ve Japon denizi arasındaki en önemli bağlantısıdır. 1891 yılında başlanan demiryolu inşaatı her iki uçtan başlamış ve ortada buluşulmuştur. 1916 yılından bu yana çalışmakta ve sürekli geliştirilmektedir.