Nefes Kesen Kral Aragon Merdivenleri, Korsika Adası

Akdeniz’deki Fransa’ya bağlı Korsika Ada’sının Bonifacio Kasabası’nda bulunan ve dik bir uçurumun kenarına oyulmuş orta çağdan kalma Kral Aragon merdiveni efsaneye göre merdivenin sonundaki Bonifacio Kalesi’ne ulaşmak için bir gecede oyulmuş. Uçurumun tepesinden denize 187 dik basamak ile inilebiliyor. Kral Aragon’un merdivenleri denilen bu yeri, 3-4 € ödeyerek gezebilirsiniz. Korsika’ya ulaşım genellikle Paris aktarmalı olarak yapılıyor. Adada 3 tane havaalanı bulunuyor ve Türk vatandaşları için vize gerekmiyor. İstanbul’dan Paris’e uçuş ortalama 3.5 saat, Paris’ten bu güzel adaya uçuş süreniz ise en fazla 1 saat.

Mistik ve Gizemli Bagan Bölgesi, Myanmar (Burma)

Myanmar’da geniş bir araziye yayılmış 2000’den fazla tapınağı içinde barındıran Bagan bölgesi. Zamanında Burma krallarına da başkentlik yapmış olan bu antik şehrin kesinlikle mistik bir havası var. Bir tapınakta 500 yıllık duvar resimleri öylece sizi bekliyor, başka bir tapınağın tepesine çıktığınızda ise inanılmaz bir manzara ile karşılaşabiliyorsunuz. Hiçbir turistik çalışma olmayan bu bölgede, tamamen hislerinizle hareket ediyorsunuz, tatsız sürprizlerle karşılaşma olasılığınız da oldukça fazla, kesinlikle gitmesi cesaret istiyor, görmesi ise başlı başına mutluluk verici. Türk vatandaşlarına vize isteyen ülkeye uçuş süresi ise 9 saat.

Sonu Olmayan Mağara Hang Son Doong, Vietnam

Vietnam’da bulunan ve ilk olarak 1991 yılında Vietnamlı bir yerli tarafından keşfedilen dünyanın en büyük mağarası Hang Son Doong. Diğer adıyla Hang En Mağarası. Annemite dağlarının yakınında bulunan ve içine 40 katlı gökdelen inşaa edilebilecek kadar büyük olan yer, birbirine bağlı 150 mağaradan oluşuyor. İçindeki uğultudan dolayı çoğu kişinin girmeye cesaret edemediği mağara, lazer ölçme cihazlarına göre 6.5 kilometre uzunluğunda ve tamamı halen keşfedilemedi. Mağaranın belirli bölgelerinde oluşan çöküntü nedeniyle içeriye giren gün ışığı, içeride bir orman oluşmasını sağlamış. Sadece orman değil, içinde şelaleler ve farklı farklı noktalarda su birikintileri de var. Özetle sonsuzluğa giden mağara diyebiliriz burası için. Güney Asya’da Türkiye’ye vize uygulayan 3 ülkeden birisi olan Vietnam’ın bu güzel ve gizemli mağarasına ulaşmak için 15 saatlik uçuşa hazır olmalısınız.