Bayburt - D915 karayolu

Derebaşı virajları olarak bilinen ve Karaçam’da bulunan Of-Çaykara-Bayburt D915 karayolu geçtiğimiz aylarda “Dünyanın en tehlikeli yolu” seçildi. Bu yol 106 kilometre uzunluğunda ve 29 keskin virajdan oluşuyor. Yolun en tehlikeli bölümü ise Derebaşı tesislerinin bulunduğu yer ve bu bölüm genelde kar ve tipi nedeniyle kapalı oluyor.

Hindistan- Keylong-Kishtwar Yolu

Dünyanın en korkunç ve heyecanlı yollarından biri de Hindistan’da. Bu yolda tekerleğin yarısının sığmadığı dar bölümler bulunuyor.

Yeni Zelanda- Skippers Kanyonu yolu

Tamamı oldukça dar ve tehlikeli bu yolun en ilgi çeken noktası ise Skippers köprüsü. Asma körü o kadar dar ki araçlar içinde sıkışacak gibi duruyor.

Fransa ve İtalya sınırı - La piste de l'Amitie

Alp dağlarındaki bu yolda hata yapmaya yer yok.

Bolivya – Ölüm Yolu (Death Road)

Ne kadar tehlikeli olduğunu anlamak için fotoğraflarına bile bakmaya gerek yok. İsmi yeter. Bu yolda her yıl tahminen 200-300 kişi yaşamını yitiriyor. 4 bin 650 metre yükseklikteki dağa çıkan bu yolda araçlar genellikle uçurumdan aşağı düşüyor.

Pakistan – Peri çayırı yolu (Fairy Meadows Road)

16.2 km’lik bu yol bir noktadan sonra o kadar daralıyor ki, arabadan inip yaya olarak ya da bisikletle yolu tamamlamanız gerekiyor.

Sibirya - BAM yolu

Burası maceraperestler için dünyanın en zor yolu olarak gösteriliyor. Genellikle çakıl taşlarından oluşan yol, kırık tahta köprüleri ve zorlayıcı hava şartlarıyla fiziksel ve zihinsel dayanıklılığın ölçüldüğü bir test gibi.

Kuzey Peru - Ruta 3N

Bu yolun özellikle son 21 km’si zorlu virajlarıyla midenizin sınanıyor.

Izlanda - Route 622

22 km’lik yol ülkenin en tehlikeli ama aynı zamanda en güzel manzarasına sahip yolu olarak kabul ediliyor. Bu yolda sadece 4x4 araçlar kullanılabiliyor.