Casuslar hakkında bildiklerimiz çoğunlukla sinemadan. Ancak BuzzFeed'de karşımıza çıkan bu aletler gerçek casus dünyasının filmlerden pek de farklı olmadığını gösteriyor.

1. Düğme kamerası, model F-21, 1970'ler civarı.

'Ajax' kod adıyla bilinen bu cihaz normal bir ceketin içine saklanırdı. En yaygın olarak SSCB, Avrupa ve ABD'de kullanıldı. Kameranın deklanşörü ceketin cebinde bulunur ve aktive edildiğinde düğmeye benzeyen lensten fotoğraf çekerdi.

2. Köpek kakası radyo vericisi, 1970'ler civarı.

Bu gizli verici kimsenin dokunmak istemeyeceği bir şeyin içine gizlenmişti: Kaka. 1970'lerde CIA tarafından üretilen cihaz keşif ve hava saldırılarını koordine etme amaçlı radyo sinyalleri yayıyordu.

3. Gizlenmiş siyanür haplarıyla dolu gözlük, 1975–1977 arası.

Her operasyon planlandığı gibi gitmeyebilir. Tehlikeye düşen bir görev olursa CIA ajanı işkence yerine ölümü seçer, gözlüğün kenarını çiğnerdi.

4. Ruj tabanca, 1965'ler civarı.

Bu sıradan görünümlü ruj Soğuk Savaş zamanında KGB tarafından tasarlandı ve 177 kalibrelik ölümcül bir ateşleme gücüne sahipti.

5. Ağaç kütüğü dinleme cihazı, 1970'lerin başı.

CIA tarafından tasarlandı. Sovyet üslerinin yakınına yerleştirilmesi ve gizli radyo yayınlarını yakalaması amaçlandı. Elde edilen veriler CIA üssüne uydular sayesinde iletiliyordu.

6. Rektal alet seti, 1960'lar.

CIA tarafından kullanıldı. Tasarım amacına göre bu set casusun göden bağırsağına yerleştirilirdi, böylece elle aramalarda ortaya çıkmazdı.

7. Güvercin kamera, 1916–1917.

Düşman koordinatlarını belirlemek için Almanlar tarafından 1. Dünya Savaşı'nda kullanıldı. Kamera zamanlayıcıyla ayarlanırdı ve güvercinler düşman bölgesine uçurulurdu. Döndüklerinde elde edilen verilerle savaş stratejileri belirlenirdi.

8. Patlayıcı su matarası, 1942–1945.

2. Dünya Savaşı sırasında ABD ordusu istihbarat subayları bu patlayıcı içeren matarayı yanlarında bulundururdu.

9. Patlayıcı kömür ve kamuflaj seti, 1942–1945 civarı.

Bu kömür parçası OSS (ABD) taarfından 2. Dünya Savaşı sırasında tasarlandı. Boş duran merkezinde patlayıcı bulunurdu, yanında da ajanlara aleti yerel kömürün tam rengine boyayabilmeleri için kamuflaj seti verilirdi. Eğer düşman subayları farkında olmadan kömürü ateşe atarlarsa patlardı.

10. El feneri silahı, 1930'lar.

Bu cihazı üretenin kim olduğu konusunda pek fazla bilgi olmasa da çalışan bir el feneri aynı zamanda bir silah.