Sony Vaio

İlk bakışta sadece bir VAIO logosu görüyor olabilirsiniz. Ama bu logonun taşıdığı iki anlam var. VAIO logosunun ilk yarısı analog, ikinci yarısı ise dijital kavramlarını temsil ediyor.

Mitsubishi

Mitsubishi logosunun köklü bir anlamı var. Bu logo, Tosa Klanı'nın üç yapraklı tepesi ve Lwasaki Ailesi'nin üç elmasının birleşiminden oluşuyor. Logoda yer alan şekiller aynı zamanda şirketin adıyla da uyumlu. Çünkü mitshu üç, bishi bir eşkenar dörtgen ya da elmas şekli anlamında kullanılan bir su kestanesi demek.

Amazon.com

E-ticaretin yaygınlaşmasıyla aşina olduğumuz ve severek kullandığımız Amazon.com'un logosunda da keyifli bir detay var. Amazon'un logosundaki gülen yüz, A harfinden Z harfine doğru giden neşeli bir ok ikonu. Bu da sitede A'dan Z'ye her şeyin bulunabileceğini temsil ediyor.

Mc Donald's

Mc Donald's'ın sıradan sarı bir M gibi görünen logosunda da ilginç bir hikaye var. Mc Donald's bu logoyu 60'lı yıllarda değiştirmek istiyor ancak tasarım danışmanı ve psikolog Louis Cheskin bu logonun kadın göğsüne benzediğini ve bunun bilinçaltında anne sütünden dolayı karnını doyurma güdüsüne dokunduğunu, bu yüzden insanların bilinçsizce de olsa Mc Donald's'a yöneldiğini söylüyor. Cheskin, anlattıkları ile şirketi ikna ediyor ve o günden sonra bu altın rengi harf, hiç değişmiyor.

Google

Google'ın minimal bakış açısı logosuna da yansıdı ve oldukça sade bir logo benimsedi. Ancak Google, 4 ana rengi kullandığı logosuna, ana renk olmayan bi yeşil kondurdu ve bu tamamen kasıtlıydı. Google, kurallara göre oynuyor ve dinamizmini kullanıcısının gözünü yormayacak şekilde ifade ediyor.

Toblerone

Şekli ve lezzetiyle her zaman çok sevilen Toblerone'un benimsediği üçgen tepe, minik bir gizem içeriyor. Logoda, bir ayı simgesi saklı. İsviçre'nin Frombern şehrinde üretilen Toblerone, memleketinin sloganı olan "City of Bears (Ayılar şehri)" cümlesinden yola çıkmış.

Pepsi

Pepsi, eski logosunu değiştirmek için Arnell Associates'e tam 1 Milyon Dolar ödedi. Bu logo, bir çeşit Da Vinci şifresi gibi. Logo, Feng Shui felsefesi, dünyanın manyetik dinaminiğini ifade eden 'geodynamo' olgusu, rönesans ve evrimi temsil eder.