İnanç konusu tarih boyunca savaşlara, çatışmalara, en olmadı tartışmalara sebep olmuş bir konu. Bir çok insanın benlik tanımında mensubu olduğu din ilk sıralarda yer alıyor. Dinler arası tartışmalar olduğu gibi, bir dinin içerisinde de yapılması ve yapılmaması gerekenler zaman zaman anlaşmazlıklara sebep olabiliyor. Farklı mezhepler, aynı mezhebin farklı yorumları, dini önem atfedilen kültürel objeler (örneğin nazar boncuğu) derken konu iyice dallanıp budaklanıyor.

Peki din konusunun hayatımızdaki önemi nedir? ABD merkezli performans yönetimi ve danışmanlık şirketi Gallup, Inc., 155 ülkeyi kapsayan bir istatistik araştırma yapmış. Yöntem oldukça basit, “Din, hayatınızda önemli bir yer tutar mı?” diye soruluyor katılımcılara, “Hayır” cevapları listeleniyor. Ortaya da aşağıdaki sonuç çıkıyor.

10. Finlandiya

Finlandiya'da nüfusun %69'u (4 milyon kişi) için din hayat içerisinde önemli bir yer tutmuyor.

9. Japonya

127 milyon nüfuslu Japonya'nın da %71'i "din bizim hayatımızda önemli bir yer tutmuyor" diye cevap veriyor ankete. Yaklaşık 90 milyon kişi.

8. Çek Cumhuriyeti

Çek Cumhuriyeti'nde de oran oldukça yüksek. 8 milyon kişiye denk gelen %72'lik bir grup dini inancı önemsemiyor.

7. Fransa

67 milyon nüfuslu Fransa'da 50 milyon kişi din önemli bir olgu değil. (%74)

6. İngiltere (Birleşik Krallık)

İngiltere'de bu oran daha da yükseliyor ve yine yaklaşık 50 milyona denk gelen bir %76'yı kapsıyor.

5. Norveç

Norveç'te 5 milyon kişiden 4 milyonu dini inancı önemsemiyor (%78).

4. Estonya

Hiç bir önemli olayda kolay kolay adından söz ettirmeyen Estonya'da 1 milyon 300 binlik nüfusun 1 milyonu için dini inanç çok da mühim bir konu değil (%78).

3. Çin

Çin sınırları içerisinde yaşayan 1 milyar 100 milyon kişi (%82) hayatını dini inancına göre yönlendirmiyor.

2. Danimarka

Yine Vikingler... Danimarka'da hayatını inançla yönlendirmeyen insanlar nüfusun %83'ünü oluşturuyor. Yaklaşık 4.5 milyon kişi...

1. İsveç

%88 gibi büyük bir oranla "Din bizim hayatımızda önemli bir yer tutmuyor" diyen İsveç, araştırmayı birincilikle kapatıyor.