Yip Man 1 Ekim 1893 tarihinde Yip Oi-dor ve Ng Shui çiftinin üçüncü çocuğu olarak dünyaya geldi. Çocukluğu Çin'in Guangdong eyaletindeki Foshan'da geçti. 13 yaşında Wing-Chun çalışmaya başlayan Yip-Man, büyük usta Chan Wah-Shun'dan dersler aldı.

16 yaşındayken kısa süreliğine Japonya’ya gitti. Daha sonra Hong Kong’da üst sınıf ailelerin çocuklarının ve yabancıların okuduğu St. Stephen Koleji’nde derslere katıldı. Bir hikayeye göre sınıf arkadaşlarından birisi onun dövüş sanatlarındaki bilgisini kendisinden büyük bir adam üzerinde denemesini ister. Yip Man’ın meydan okuduğu adam kendisini birkaç darbede yere devirir. Sonradan anlaşılır ki kavga ettiği kişi ustası Chan Wah-Shun’un oğlu Leung Bik’tir. Bu karşılaşmadan sonra Yip Man, Leung Bik’ten dersler almaya başlar.

24 yaşında Foshan’a dönen Yip Man polis olarak çalışmaya başlar. Bu dönemde resmi bir Wing-Chun okulu çalıştırmamış, yalnızca arkadaşlarının ve akrabalarının çocuklarına dersler vermiştir. Bunların arasında, Chow Kwong-Yue, Kwok Fu, Lun Kai, Chan Chi-Sun, ve Lui Ying en tanınanlarındandır. Bu öğrencilerin en iyisi olduğuna inanılan Chow Kwong-Yue ilerleyen yaşamında ticarete atılmış ve dövüş sanatlarından uzaklaşmıştır. Kwok Fu ile Lun Kai, Foshan ve Guandong'un başka bölgelerinde öğrencilerine Wing-Chun öğretmeye devam etmişlerdir. Bu ustaları takip eden öğrenciler eğitimini sürdürmüşlerdir. Diğer öğrencilerinden Chan Chi-Sun genç yaşta ölür, Lui Ying ise Hong Kong’a gider.

Çin’in Japonya tarafından istilası sırasında Yip Man Japon askeri birliklerini eğitme tekliflerini geri çevirmiştir. Sonrasında Hong-Kong’a gitmiştir. İkinci Çin-Japon Savaşı'nın sona ermesinin ardından Foshan'a dönen Yip Man, 1949 yılında iç savaşın Çin Komunist Partisi lehine sonuçlanması üzerine Hong Kong'a yerleşmiştir. Burada açtığı dövüş sanatları okulunda Wing-Chun eğitimi vermeye devam etmiştir.

Wing-Chun okulunu açma kararında afyon alışkanlığı nedeniyle düştüğü para sıkıntısının etkili olduğu iddia edilmektedir. Okulu açtığı ilk zamanlarda işler iyi değildir. Çünkü öğrencileri uzun süre eğitim almıyorlardı. Bunun üzerine Yip Man okulunu Sham Shui Po’daki Hoi Tan Caddesine, oradan da Yau Ma Tei’deki Lee Tat Caddesine taşımıştır. Bu zaman içerisinde bazı öğrencileri ustalık seviyesine ulaşmış ve kendi okullarını açmışlardır. Bazı öğrencileri diğer dövüş ustalarına karşı değişik karşılaşmalarda zaferler kazanmıştır. Bu durum Yip Man'in şöhretini artırmıştır. 1967’de Yip-Man ve birkaç öğrencisi Hong-Kong Wing-Chun Athletic Association’ı kurmuştur.

Yip Man’ın en ünlü öğrencilerinden biri olan Bruce Lee 1954’ten 1957’e kadar onunla birlikte çalışmıştır. Yip-Man emekliye ayrıldığında William Cheung, Lo Man Kam (Yip-Man’ın yeğeni), Moy Yat ile iki oğlu Ip Chun ve Ip Ching Wing-Chun eğitimi vermeye devam etmişlerdir. Yip Man 2 Aralık 1972 tarihinde gırtlak kanseri nedeniyle hayatını kaybetti.