Fotoğraf çekimi için bazı mühim ipuçlarını vermeden önce, ana kuralı hatırlatalım: Fotoğraf makinenizi her vakit yanınızda bulundurun. Çünkü bazı anlar vardır ki, on senede bir ancak karşılaşabilirsiniz. Bunu unutmayın ve aşağıdaki bilgileri okuduktan sonra, makinenizi alıp harika fotoğraflar çekmeye başlayın.

Fotoğrafçı, sistemli bir yaklaşımla hareket ettiği sürece, öğrenme vetiresi hızlandırılabilir. Rastgele çekim yapmaktansa, her fotoğrafçı kendisi için bir öğrenme tecrübesi dönemi oluşturmalıdır. Her bir değişikliğin görüntüyü nasıl etkilediği tam olarak öğrenilene kadar malzemeler ve fotoğraf makinesinin bütün özellikleri tek tek tecrübe edilmelidir.

FOTOĞRAFINI ÇEKTİĞİNİZ KİŞİNİN GÖZÜNE BAKIN

Gerçek hayatta olduğu gibi, fotoğraf çekerken kişinin gözünün içine bakmak arada bir bağ oluşturur. Birinin fotoğrafını çekerken, makineyi kişinin göz seviyesinde tutun. Çocuklar söz konusuysa, bu, onların boyuna inmeniz gerekiyor demektir. Çektiğiniz kişinin her zaman makineye bakması gerekmez. Tek başına göz seviyesi açısı sizi resmin içine çeken kişisel ve davetkâr bir his meydana getirir.

SADE BİR ARKA PLAN KULLANIN

Sade bir arka plan, fotoğrafını çektiğiniz objenin daha iyi görüntülenmesini sağlar. Makinenizin vizöründen bakarken çektiğiniz objenin çevresini inceleyin. En sevdiğiniz yeğeninizin kafasından çıkan antenler, kulaklarından sarkan arabalar olmaması için özen gösterin.

DIŞ MEKÂNDA FLAŞ KULLANIN

Parlak gün ışığı, yüzde istenmeyen derin gölgeler oluşturabilir. Yüzü aydınlatmak için flaş kullanarak gölgeleri yok edin. Güneşli havalarda insan resmi çekerken flaşınızı açmayı unutmayın. Dolgu flaşı veya tam flaş modunu seçebilirsiniz. Fotoğrafını çektiğiniz kişi en fazla 1,5 metre uzaklıktaysa dolgu flaşı, daha uzaktaysa tam flaş modu gerekebilir. Dijital bir fotoğraf makinesiyle sonuçları incelemek için fotoğraf görüntüleme panelini (LCD ekran) kullanın.

Bulutlu günlerde varsa sürekli flaş modunu seçin. Flaş insanların yüzünü aydınlatır ve yüz hatlarının öne çıkmasını sağlar. Bulutlu günlerin hafif ışığı bazen hoş sonuçlar verebildiğinden, flaşsız olarak da fotoğraf çekmeyi de tecrübe edebilirsiniz.

YAKINA GİDİN

Fotoğrafını çektiğiniz nesne arabadan daha küçük bir objeyse, deklanşöre basmadan bir, iki adım yaklaşıp zoom (zum) kullanın. Maksadınız fotoğraf karesini fotoğrafını çektiğiniz objeyle doldurmak olmalı. Yakın çekimle, kalkmış bir kaş ya da serpiştirilmiş çiller gibi anlam katacak ifadeler yakalayabilirsiniz.

Ancak fazla yakına giderseniz fotoğrafınız bulanıklaşır. Çoğu fotoğraf makinesinin en yakın odak mesafesi yaklaşık 90 cm ya da makinenizden bir adım uzaklıktadır. Fotoğraf makinenizin en yakın odak mesafesinden (emin olmak için makinenizin kullanım kılavuzuna bakabilirsiniz) daha yakına giderseniz fotoğraf bulanık çıkar.