İzmir Kuaförler Manikürcüler ve Güzellik Salonu İşletmecileri Odası Başkanı Sezai Apaydın güzellik sektöründe Avrupa ile Türkiye arasında büyük farklar olduğunu söyledi. Maliyetlerin yüksek olmasının yanında devletin ciddi bir teşvik vermediğinin altını çizen Apaydın, güzellik sektörünün lüks sınıfından çıkarılıp ihtiyaç sınıfına girmesi gerektiğini vurguladı.

Dünya’da güzellik sektörü 200 milyar dolarları aşan bir ekonomiye sahip. İnsanların ihtiyaçları doğrultusunda her geçen gün daha da gelişen sektör, 2010 yılında kazanç kâr oranları tahmini artışı yüzde 3.3 iken 2014 yılında yüzde 8.8’lere çıktı. Fransız kozmetik üreticisi L'Oreal'ın sahibi olan Liliane Bettencourt 36.5 milyar dolar servetle dünyanın en zenginleri arasında yerini almış durumda. Dünyanın en zenginleri arasında kozmetik üreticisinin de bulunduğuna göre sektörün ne kadar büyük bir ekonomiye sahip olduğu gerçeğini gözler önüne seriyor.

İzmir Kuaförler Manikürcüler ve Güzellik Salonu İşletmecileri Odası Başkanı Sezai Apaydın, Türkiye genelinde ve İzmir özelinde güzellik sektörü hakkında önemli bilgiler aktardı. Güzellik sektörünün son yapılan araştırmalarda 200 milyar doların üzerinde bir ekonomisi olduğu ortaya çıktı. 

Dünyada kozmetik sektörü çok ilerlemiş durumda. Gün geçtikçe üzerine koyarak büyüyor. Ciddi maliyetlerle insanlar sektörde para kazanıyor. Maliyetler çok yüksek. Türkiye’de güzellikle ilgili her türlü malzeme lüks olarak değerlendiriliyor. Bizim sektörde emek karşılığında yapılan işin KDV’si çok yüksek. Yapılan hizmet karşılığı yüzde 18 KDV’si var. Bu kadar maliyet karşısında sektörün tabanına inildiğinde kiralar, personel giderleri ve sigortanın çok yüksek olduğu görülüyor. Tek başına bu işi yapamazsınız. Dolayısıyla sektöre devletin sahip çıkması gerekiyor. Lüks sınıfından çıkarılıp ihtiyaç sınıfına girmesi gerekiyor. Bir ihtiyaç olmadığı halde mücevherde vergi minimuma indiriliyor. Ama saç bakımı, cilt bakımı insanların bir ihtiyacıdır. İşletmeciler, maliyeti karşılayabilmek için bu yüzde 18 KDV’yi sakal tıraşı olmaya giden bir adamdan veya cilt bakımına giden bir kadından alıyor. Maliyetler böylece yükseliyor.