Fareli Köyün Kavalcısı

Hepimiz bu masalın naif versiyonunu biliyoruz ama aslında masalın orjinal versiyonunda, köyü para karşılığı farelerden temizleyen kavalcı parasını almayınca köyün çocuklarını çaldığı müzikle büyüler ve peşinden nehrin sularına kadar sürükler. Büyünün etkisinde olan çocukların hepsi nehirde boğularak ölür.

Pamuk Prenses ve Yedi Cüceler

Kraliçe Pamuk Prensesin hem karaciğerini hem de akciğerini akşam yemeği menüsünde görmek istemiş, ayrıca Prenses bir öpücükle değil Prensin atında kendiliğinden uyanmıştır. Yani anlayacağınız Prens aslında o kadar da masum biri değildir. Birde cücelerin kötü kalpli Kraliçeyi biçtikleri ve sonra kızgın demir ayakkabılar giydirip ölene kadar etrafında dans ettikleri bir versiyonu daha vardır.

Kırmızı Başlıklı Kız

Kurdun kızı midesine indirmesinden sonra hikaye orada sona erer. Hikayeyi tatlı sona bağlamak için uydurulan 'kurdu boydan boya yarıp kızı kurtaran oduncu' hikayenin masal kısmıdır.

Hansel and Gretel

Aslında hikaye ortaçağda yaşanan açlık ve sefalet günlerinde ailelerin çocuklarını ormana terk etmesi gerçeğinden gelmektedir. Bakımı karşılanamayan çocukların ormanın derinliklerine bırakılıp terkedilme hikayesi zamanla böylesi bir masalı doğurmuştur.

Uyuyan Güzel

Prens tarafından öpülerek uyandırılma hikayesi külliyen yalandır. Zehirli bir iğne tarafından zehirlenen güzel prenses bir daha uyanmamak üzere bitkisel hayata girer. Sarayda uyur şekilde yalnız bırakılan kadın gelen prens tarafından tecavüze uğrar ve hamile kalır. Uyku halinde ikizlerini dünyaya getirir ve bu ikizlerden birisi parmağındaki zehri emerek onu uyandırır.

Rapunzel

Orjinal versiyonunda prensin sürekli kuleye gelip gitmesiyle o tatlı Rapunzel hamile kalır ve bundan sonra Prens bir daha gelmez. Rapunzel ise bebeğini tek başına orada doğurur.