Yaklaşık 300 milyon yıldır her koşulda hayatta kalmayı başarabilmiş hamam böceklerini tanıyoruz! Belki de o kadar mükemmel ve üstün değildir insanoğlu...

Alkol ve glukoz karışımının onları cezbettiği düşünülüyor. Böceklerin segmentli vücut yapıları olduğundan, bu segmentlerde oksijen girişini sağlayan küçük delikler bulunur. Yani nefes almak için kafaları gerekmez. Yalnızca ağızları olmadığı için bir süre sonra susuzluktan ölürler. Diğer hayati fonksiyonlarını kontrol eden organları ise zaten gövdelerinde yer alır.

Bu canlılar metabolizma hızlarını düşürerek, beslenmeden yaklaşık bir ay yaşayabilirler. Fakat hamam böcekleri için, su yaşamsal önem olarak birinci sıradadır. Bu nedenle su kaybına karşı nefeslerini tutmayı biliyorlar. Tüm hamam böceklerinin dokunmaya duyarlı tüyleri vardır. Bunlarla sığınacakları yeri algılamaya çalışarak bu bölgelere yavaş yavaş sürünerek yerleşirler.

Hamam böceği talebi Çin'de arttığı için bu üretim tesisleri kurulmuş. Besin olarak tüketilmesinin yanı sıra, hamam böceği tozu bazı kozmetik şirketleri tarafından da kullanılıyor. 2012'de Amerika'da hamam böceği yeme yarışına katılan Edward Archbold, yarışmadan hemen sonra ölmüş. Bazı kaynaklar yerken böceklerin boğazına tıkandığını, bazı kaynaklar ise hamam böceklerine alerjisi olduğu için öldüğünü söylüyor.

Hamam böcekleri hepçil canlılardır. Ölü böcekler, kağıt, bez, sabun, ahşap, saç kıl, nişastalı tatlılar, etler de tüketebilirler. Biranızı da içebilirler tabi ki. 300 milyon yıldır yaşam sürmelerinin sebeplerinden biri de bu zor koşullara çok dayanıklı olmaları. Bilim insanları Çernobil ve Hiroşima'yı bile atlatan bu canlı grubunun dayanalıklılığının yavaş hücre döngüleriyle alakalı olduğunu düşünüyorlar.

Eğer bir hamam böceğine rastlarsanız bilin ki bir yerlerde devamı da var! Salgıladıkları feromonlar sayesinde birbirleriyle iletişim halinde kalıyorlar. Dolayısıyla bu kimyasal iletişim özellikle besin kaynağı bulunduğunda aktif olarak sağlanıyor. Dişiler bir kez çiftleşmeden sonra kendilerine ömür boyu yetecek spermi saklayabilirler. Hatta bazı dişilerin çok ağır koşullar altında, erkek olmadan da üreyebildikleri düşünülüyor.

Aslında az bakım gerektiren ve kokusuz hayvanlar olduğu için tercih ediliyorlar. Bunun yanı sıra her şeyi yiyebildikleri için beslenme problemleri de yok. Yine de hastalıklar açısından taşıyıcı olabilirler. Bu hamam böceği karafatma böcekleriyle aynı boyut ve renktedir. Bu nedenle karafatma ile karıştırılır. Oysa ki bulundukları takım birbirinden farklıdır.