Spartacus, Trakya kökenli büyük olasılıkla asker kaçağı olarak yakalanmış ve daha sonradan köle olarak Satılmış biridir. (M.Ö 72) Batiatüs Gladyatör Okuluna köle olarak Satılmış ve burada gladyatörlük yapmaya başlamıştır. Gladyatörlük Roma döneminde kölelerin birbirini öldürülmesinin zevkle izlendiği, özellikle ünlü Collessium arenasında yapılan ölümüne dövüşlerdir.

Biraz o dönemin tarihine baktığımızda, Roma Avrupa'nın atası konumundadır. Burada köleler ve zenginler sınıfı olmak üzere ayrılırlar, kölelerin Zenginlerin hayatlarını daha da güzelleştirmek için her şeylerini verdikleri (canlarını bile) bir yaşayış hüküm sürmekteydi. Zenginler kendilerini üst tabaka da görmekte, köleleri ise hayvandan daha aşağı tabakada görüp zevkleri için onları kullanıyorlardı. Yani bugünkü Avrupa zihniyetinin bir üst modeli olmaktadır. Bugün de Avrupa kendine ayrı bir ırk olarak görmekte ve diğer insanları ise aşağı sınıfta düşünmektedir.

Spartacus, özgürlüğü seven yapısı ve düşünceleri ile kısa zamanda okuldaki diğer gladyatörleri de örgütlemiş ve peşindeki 77 kişiyle birlikte Batiatüs Okulunda İsyan çıkararak kaçmıştır. İlk etapta Vezüv yanardağı' na sığınan bu 77 kişiye Roma Kuvvetleri bir birlik yollamış ve Spartaküs tarihe geçecek şekilde dağın tepesinden asma yapraklarıyla uçurumun içine inerek Roma birliklerini şaşırtarak kaçmıştır.
Daha sonra Spartacus Efsanesi oluşmaya başlamıştır. Adının ve şöhretinin duyulmasıyla özgürlük isteyen pek çok köle onun birliklerine katılmaya başlamış ve bu sayının 90.000 ile 100.000 arasında olduğu söylenmektedir.

Spartaküs kendisine katılanlarla birlikte güney İtalya' ya inerek, Ticaret ve liman kenti olan Lucina' yı ele geçirmek için saldırırlar ve şehri ele geçirdiler. İtalya' nın önemli bir şehrinin, köleler tarafından ele geçirilmesi Roma'yı uyandırır ve bunun üzerine Spartaküs' ü yenmek için iki konsülün yönetiminde bulunan güçler görevlendirir. Bunların başında ise Crassus ve Pompey isimli iki güçlü komutan bulunmaktadır.

Roma ordusu düzenli birlikleri ve Güçlü olmasına rağmen, Spartaküs üzerine gelen orduyu yarmayı başarmış ve kuzey Tuna boyuna doğru ilerlemiştir. Burada Gallia Cisalpina valisini yenmiş, kuzey İtalya sınırına ulaşmış bulunmaktaydı. Önünde ki tek engel Alp Dağları kalmıştı, ancak bu etapta Spartaküs Birliklerinin içinde kopmalar ve fikir ayrılıkları oluşmaya başladı. Gallia ve Cermenlerden oluşan birlikleri zaten baştan beri anlaşamıyordu ve İtalya'dan ayrılmak istemiyorlardı. Spartaküs' ün yakın arkadaşı Crixus' un başını çektiği bir grup Roma'ya saldırıp onları yok etmeyi hedefliyordu. Bir nevi Crixus' un Roma hazinesinde bulunan ganimetlerin gözünü döndürdüğü söylenebilir. Bu anlamda yaşanan ayrılıklar neticesinde Spartaküs, tekrar Güney İtalya' ya dönmek zorunda kaldı. Roma' ya doğru saldırıya geçen Crixus, Roma birliklerinin başında bulunan Marcus Crassus tarafından mağlup edildi.