1. Amerika Birleşik Devletleri

Dünyanın En İlginç Yasaları listemizin ilk sırasında Amerika Birleşik Devletleri ‘nin bir eyaleti olan Teksas var. Eğer Teksas ‘ta hayvancılık ile uğraşıyorsanız ve gidip bir başkasının bir ineğini sağarsanız, geceyi nezarethane de geçirebilirsiniz. Büyük bir cezası olmasa da, inek sahibi sizden tazminat alabilir.

2. İngiltere

Hala kraliyet ailesinin genel yönetimde etkisi olan İngiltere ‘de akıl almaz yasalar yürürlüğünü sürdürüyor. Çok uzun yıllarca ve hali hazırda devam eden geleneklerini pek değiştirmeyi sevmeyen bir toplum. Bu sebeptirden ki Dünyanın En İlginç Yasaları listemize çok tuhaf bir yasa ile girmeyi başardılar. İngiltere ‘de parlemento evleri içinde ölmek yasa dışı ve hatta suç. Yasa o kadar ilginç ki ne yorum getireceğizi dahi bulamadık. Kendinizi ölecek gibi hissettiyseniz ve parlemento evleri içindeyseniz kendinizi hemen dışarıya atmanız da fayda var.

3. Fransa

Bir diğer ilginç yasamız Fransa ‘dan geliyor. Fransızlar geçmişlerine yüksek önem veren ülkelerden. Fransız ve hatta dünya tarihine ismini kazımış olan ünlü isim Napolyon ‘u bilmeyen yoktur. Napolyon ‘a olan bağlılıklarını göstermek ve hala saygı ile onu andıklarını resmileştirmek için, Fransa ‘da bir domuza Napolyon ismini vermek yasalara aykırı bir durum. Eğer domuzunuzu bir polis yanında Napolyon diye çağırırsanız hemen kaçmaya başlamanız gerek.

4. Tayland

Tayland budizme çok büyük önem veren ve budizm kurallarını yasalaştıran toplumlar arasında. Budizm inanışına göre iç çamaşırı giymeden gezilemez. Tayland adalet bakanlığı bu inanışı zorunlu hale getirmeyi başardı. Eğer bir gün Tayland sokakalarında iç çamaşırı giymeden dolaşırsanız, tatiliniz kanunlar tarafından biraz uzayabilir. En yakın konsolosluğun numarasını yanında taşımayı unutmayın.

5. San Salvador

San Salvador trafik kurallarını çok ciddiye alan bir ülke. Mesela bir gece kulübüne gittiniz ve içkiyi biraz kaçırdınız. Taksi bulamayınca, benim evim yakın arabama atlar şuraya kadar giderim bir şey olmaz dediniz. Ve bir trafik polisi denetlemesini yakalandınız. Evet şimdi hapı yuttunuz. Çünkü San Salvador da eğer yüksek alkollü iken yakalanırsanız, idam mangası tarafından kurşuna dizilebilirsiniz. Sert ama etkili bir yasa. San Salvador da kimsenin alkollü araç kullanacağını düşünmüyoruz.

6. Singapur

Singapur çevre temizliğine bir hayli önem veren ülkelerden biri. Singapur’da hiç kimsenin yere sakız attığını, hatta düşürdüğünü dahi göremezsiniz. Yere sakız atmanın yüksek bir para cezası var. Singapur’a gittiğinizde yere bakmadan, gönül rahatlığı ile adımlarınızı atabilirsiniz. Temiz çevre ve düzen için farklı ama güzel bir yasa.